Íme, néhány ötlet, hogyan segítheted megerősíteni a gyereked önbecsülését
Fürdőzés, piknikezés, kirándulás, koncert, fagyi. Olyan sok élvezni való dolog van az elkövetkező értékes nyári hónapokban. Miért ne adhatnánk hozzá ehhez a listához egy önértékelést javító tréninget? Forrás: psycologytoday.com
10 egyszerű mód arra, hogy hogyan nevelj olyan gyereket, aki meg van elégedve magával.
- Engedd, hogy a gyereked válassza ki a hétvégi családi programot. Kortól függően felkínálhatsz neki néhány választási lehetőséget. Dicsérd meg, hogy a legjobbat választotta.
- Ösztönözd a gyerekedet, hogy próbáljon ki egy új aktivitást (például egy új sportot, egy új hangszert vagy tanuljon meg egy új táncot). Mondd neki: „Bármi mellett is döntesz, tudom, hogy mindent megteszel, hogy a legjobbat hozd ki magadból.”
- Használd ki a hosszú sétákat, vagy a hosszú autózásokat, hogy beszélgetéseket folytassatok az önértékelésről. Emlékeztesd a gyerekedet, hogy „Klassz, ha jól táncolsz, vagy megnyeritek a focimeccset, de akármi is történjék, mi szeretünk. Olyannak szeretünk, amilyen vagy.”
- Tanuljatok meg együtt valami új dolgot. Például egy növény nevét, amit a közös sétátok alkalmával fedeztetek fel, vagy a szülővárosotokról egy érdekes történetet. Mondd a gyerekednek: „Nagyszerű dolog kíváncsinak lenni! Olyan okos vagy, nagyon gyorsan megtanulsz új dolgokat!”
- Mondjál le egy napra egy kedvenc dolgodról (mondjuk a telefonodról, vagy a kávéról). Kérd meg a gyerekedet, hogy tegyen ugyanígy ő is (rakja félre az Ipad-jét, vagy a szeretett plüssét). Magyarázd el, hogy a kedvenc tárgyaink hasznosak és szórakoztatóak lehetnek, de nagyon fontos emlékeztetni magunkat arra, hogy nélkülük is boldogok lehetünk.
- Adjál a gyerekednek egy új házimunkát, vagy ruházz rá valamilyen felelősséget. Egy olyat válassz, amiben tudod, hogy jeleskedni fog. Amikor elkészült vele, dicsérd meg a nagyszerű kivitelezésért.
- Ha a gyereked szidalmazza magát (pl. azt mondja: „De hülye vagyok.” vagy „Annyira béna voltam a meccsen.”), ahelyett, hogy megpróbálnád azonnal kijavítani („Dehogy vagy hülye!”), kérdezd meg tőle: „Miért érzed így?” Engedd, hagy magyarázza el neked, így valószínűleg könnyebben fogsz tudni neki segíteni.
- Készítsen a gyereked ajándékot, vagy írjon képeslapot egy beteg, vagy hátrányoshelyzetű gyereknek, egy idős szomszédnak vagy rokonnak. Hívd fel a figyelmét, hogy „Fontos olyan dolgokat tenni, amivel másokat vidámabbá, boldogabbá tehetünk.”
- Készíts egy folyóiratot, aminek az a címe, hogy „Hiszek magamban” – és készítsétek el ugyanezt a gyerekednek is. Minden este írj bele néhány pozitív cselekedetet, amit aznap tettél és bátorítsd őt is, hogy tegyen ugyanígy. Hetente egyszer olvassátok fel együtt a „hét legemlékezetesebb pillanatait”.
- Nevessetek együtt! Alakítsd az otthonotokat egy vidám, biztonságos, bátorító közeggé, ahol saját magatokat adni egy nagyszerű dolog!