Hogyan váljunk tehetetlen szülőből magabiztos szülővé?
„Azt a játékot akarom!” – mondja a gyereked.
„Most nem, drágám, csak egy pár dologért ugrottunk be.”
„De én akarom!”
„Tudom, de….”
A gyerek határozottan közbevág: „Minden barátomnak van már és én is akarok egyet. Beteszem a bevásárlókocsiba.”
„Ühüm, jó, rendben.”
Összezavarodottan és legyőzötten odatolod a kocsit a pénztárhoz és megveszed a játékot.
Nem akartad megvásárolni, de tényleg nem. Szeretnél határozott lenni és betartani a szabályokat, de sajnos ez nem megy olyan egyszerűen. Nem akarod, hogy mérges legyen a gyereked. Nem akarod, hogy mások elkezdjenek ítélkezni. És nem akarsz hisztit.
Néha egyszerűbb megvenni vagy feladni.
A titok: a magabiztosság
Ha készen állsz arra, hogy magabiztossá váljál, van néhány tippünk:
Vizsgáld meg a félelmeidet! Miért voltál tehetetlen azokban a bizonyos esetekben? Ha bosszús vagy, lefagysz, csendes leszel vagy leginkább el akarsz menekülni? Van valami alapja a szorongásodnak, aggodalmadnak?
Figyeld meg a kiváltó okokat! Milyen helyzetekben nehezebb betartanod a családi szabályokat, mikor adod be könnyen a derekadat? Minél többet tudsz a kiváltó okokról, annál könnyebben fogod tudni azonosítani, hogy mik befolyásolják az elhatározásaidat.
Találd meg a hangod! A magabiztosság nem jelent dühöt, haragot, kiabálást vagy ellenszenvességet. Csak magabiztos hangot. Engedd meg magadnak, hogy kísérletezz! Mondj valamit passzívan, agresszívan, majd határozottan. Figyeld meg a különbséget! Próbálgasd a hangerődet és a hangszínedet, amíg magabiztosnak nem érzed magad.
Használj testbeszédet! Ha megváltoztatod a testtartásodat, megváltozik a helyzethez való hozzáállásod is. Állj egyenesen, húzd hátra a vállad, emeld fel az állad és vegyél egy mély lélegzetet. Állj a tükör elé és tanulj meg egy empatikus arckifejezést, ahelyett, hogy pánik, félelem, agresszió vagy harag ülne ki az arcodra.
Adj időt magadnak! Ha úgy érzed, hogy nyomás van rajtad a döntés meghozatalakor, állj meg! Tarts egy pillanatnyi szünetet. Vegyél egy mély lélegzetet. Ez időt ad arra, hogy tisztán lásd a helyzetet és megvizsgáld a lehetőségeidet. Ha a gyereked hisztizik, ne ess kétségbe! Lehetnek szélsőséges érzései, segítsd őt lehiggadni.
Hangold magad a gyerekedre! Vannak esetek, amikor be kell tartani a határokat, de előfordul olyan is, amikor a gyerek szükségleteit kell kielégíteni, kompromisszumot kell kötni vagy a problémamegoldás tűnik célra vezetőbbnek. A különbség nem mindig egyértelmű. Állj meg egy pillanatra, vegyél egy mély lélegzetet és kérdezd meg magadtól: „Fontosabb-e, hogy bele álljak a helyzetbe vagy inkább rugalmas legyek?” vagy „Mit szeretnék ezzel megtanítani a fiamnak? Ez a legjobb hely és idő ahhoz, hogy megtegyem?”
Vissza a boltba
„Anyaaaa, léééécííííí, vedd meg nekem ezt a játékot”
Vegyél egy mély lélegzetet, konstatáld, hogy a szíved már nem kalapál. Szorosan fogod a bevásárlókocsit. Minden rendben, ne ess kétségbe! Lélegezz! Lassan engedd ki a levegőt, húzd hátra a vállad, emeld fel az állad és mondd: „Nem, ma nem vesszük meg, drágám.”
A gyereked kezd szétesni. Az emberek bámulnak. Most mindent bele fog adni. De te most állítsd le. Mondd neki: „Lélegezz! Rendben van, ha szomorú, vagy mérges vagy, segítek neked lehiggadni.” Fogd a kezét és sétáljatok a sorok között. „Menjünk el a gyümölcsökhöz. Kell egy kg almát vennünk, segítesz lemérni?”
Egy könnyebb napon akár ennyi is elég, ahhoz, hogy lenyugodjon. Egy nehezebb napon, akár többször is el kell ezt ismételned.
A tehetetlen szülőből magabiztossá válni nem megy egyik napról a másikra. Teljesen rendben van, ha kis időbe kerül. Engedd meg magadnak, hogy hibázzál, és próbáld újra.
Még egy dolog
A gyereked talán nem fogja elfogadni ezt a változást. Tény, hogy egy ideig rosszabbul is reagálhatnak a határok felállítására. Ez nem jelenti azt, hogy bármit is rosszul csinálnál. Vissza kell állítani a családban a helyes hierarchiát. A szülőé a szülői szerep, a gyerek meg csak maradjon gyerek. Ugyan a gyerek szeretné az összes döntést meghozni, de te vagy az, aki a döntéseket hozza. Legyél magabiztos! A határokat empátiával, kedvességgel és korrektséggel állítsuk fel. És tartsuk is be!
Forrás: https://imperfectfamilies.com/move-passive-parent-confident-parent/